Staff

Principal

Dr Julie Spencer

Deputy Principal

Yewande Akindele

Interim Executive Director

David Grindrod

Higher Education Administration

David Bumpstead
Head of Admissions & Student Records / Disability Coordinator
Jean Thomas
Executive Assistant
Simon Robinson
HE Administrator
Trudi Hale
HE Administrator
Michele Sahrle
Policy and Compliance Project Manager

Production

Alex James
Head of Production
Molly Sheridan
Deputy Stage Manager
Sean Flynn
Construction Manager
Philip Bell
Chief Technician
Chris Mould
Lighting Technician
Åse Amy Djärf
Costume Supervisor
Marianne Harwich
Costume Assistant
Caz Morley
Box Office Manager & Production Administrator

Finance

Alexander Gillespie
Finance Director
Ekaete Onipinla
Financial Controller
Monika Pawlik
Finance Assistant
Narinder Mangat
Finance Officer
Isabella Abrahams
Finance Assistant

IT

Nick Granville
Head of IT
Ambrine Es-Satte
IT Technician
Andrii Malchevskyi
IT Infrastructure Manager
Daniel Nzekwue
Data Compliance Manager

Facilities

Frank Daniel
Head of Facilities
Luis Rodriguez
Maintenance Supervisor
Ian Horrod
Maintenance Supervisor
Eduardo Casarini
Caretaker

Reception

Marisa Newton
Senior Receptionist
Jules Cannon
Senior Receptionist
Ama Boateng
Weekend Receptionist
Johannes Fowler
Evening Caretaker & Receptionist

Human Resources

Cheryl Jarman
Head of HR
Bavneeta Santa
Senior Human Resources Assistant
Karen Okoro
Human Resources Administrator
Melania Sfasciotti
Human Resources Administrator

Development & Marketing

Sue Sandle
Director of Development
Victoria Noël
Development Manager
Steven Tagg
Marketing Manager
Melissa Shode
Marketing & Development Assistant
Neil Roig
Content Creator & Digital Marketing Officer

ArtsEd Extra & Outreach

Maame Atuah
Manager of ArtsEd Extra & Outreach
Luke Fredericks
Musical Theatre Part-Time Foundation Course Leader
Kristian Wall
Acting Part-Time Foundation Co-Course Leader
James Westphal
Acting Part-Time Foundation Co-Course Leader

Library

John Antrobus
Head of Learning Resources
Karen Smith
Learning Resources Assistant

Director of the School of Musical Theatre

Jonathan O’Boyle

Executive Team

Rohan Tickell
Head of Acting
Chris Whitehead
Head of Music
Karen Edwards
Acting Head of Dance & Joint Head of Third Year
Heather Robbins
Foundation Course Leader & Year Head, Senior Dance Tutor
Dan Bird
Head of First Year and Senior Acting Tutor
Caitlin Stegemoller
Head of Second Year & Voice Tutor

Teaching Staff

Acting

Matthew Gordon Martin
Acting Tutor
Mark Street
Senior Screen Acting Tutor
Nina Zendejas
Voice Tutor

Dance

Mark Brown
Head Ballet Pianist
Ross Alley
Ballet Pianist
Sandra Doling
Ballet Tutor
Charlotte Gale
Tap Tutor
Raf Pilot
Ballroom Tutor
Avalon Rathgeb
Tap Tutor
Emile Ruddock
Tap Tutor
Vikki Ryan
Jazz Tutor
Natasha Volley
Jazz Tutor

Music

Norma Atallah
Song Workshop Tutor
Travis Baker
Singing Tech Tutor
Ceris Deverill
Singing Tech Tutor
Timothy Evans
Repertoire Coach
Michael Haslam
Repertoire Coach and Ensemble Tutor
Rob Hickmore
Singing Tech Tutor
Ann James
Singing Tech Tutor
Gary Jerry
Foundation Course Ensemble Tutor & MD
James Spilling
Singing Tech Tutor
Tina Thomas
Singing Tech Tutor
Tim Whiting
Senior Music Tutor
Besfort Williams
Singing Tech Tutor

Support Team

David Bumpstead
Head of Admissions & Student Records / Disability Coordinator
Benjamin Ensall
Health & Wellbeing Officer and Gym Tutor
Simon Robinson
HE Administrator
Unique Spencer
Equality, Diversity and Inclusivity Officer
Trudi Hale
HE Administrator

Director of the School of Acting

Dr Julie Spencer

Executive Team

Gaby Nimo
Head of Movement & Head of First Year
Mike Hayden
Head of Voice & Joint Head of Third Year
Marcus Ellard
Senior Acting Tutor, Head of Second Year & Lead Industry Liaison
Kim Vithana
Head of Film, Television & Audio & Joint Head of Third Year
Justin Pierre
Head of Acting
Steven Kavuma
Foundation Acting Course Leader
Simone Coxall
Course Leader MA Acting
Heather Hartnett
Course Leader MA Acting

Teaching Staff

Grace Andrews
Acting Tutor & Industry Liaison
Nick Barber
Audio & Acting Tutor
Charlotte Brimble
Screen Acting Tutor
Yarit Dor
Intimacy Training and Combat Tutor
Aundrea Fudge
Voice Tutor
Hamza Jeetooa
Screen Acting Tutor
Danielle Kassarate
Foundation Acting Tutor
Kate Maravan
Acting Tutor
Iskandar Sharazuddin
Improvisation Tutor
Natalie Smikle
Yoga Tutor
Mark Street
Senior Screen Acting Tutor
Lloyd Wylde
Voice Tutor
Rachael Alleyne
Movement Tutor

Film, TV & Audio Department

Jake Vithana
Line Producer

Support Team

Benjamin Ensall
Health & Wellbeing Officer and Gym Tutor
Erica Jeffrey
External Equality, Inclusivity and Diversity Officer

Head of Day School & Sixth Form

Matthew Bulmer

mbulmer@artsed.co.uk

Senior Leadership Team

Claire Parker-Wood
Deputy Head
Natalie Bareham
Director of Performing Arts
Thamir Elzubaidi
Director of Curriculum, Head of Maths
Mark Ferrington
Director of Sixth Form
Chris Reynolds
Director of Engagement and Professional Development

Administration

Gabriela Duda
Office Administration Assistant & Admissions Officer
Jessica McCrow
Sixth Form and Performing Arts Administrator
Amelia Swinscoe
Head's PA

BTEC

Lizzie Bellamy
Head of BTEC, BTEC Acting Pathway Leader
Giovanna Ryan
BTEC Musical Theatre Pathway Leader, Head of Singing
Olivia Doust
Musical Theatre & Acting Teacher
Samantha Dye
BTEC Acting and Musical Theatre Teacher, Spoken Voice Coordinator
Mark Ferrington
Musical Theatre & Acting Teacher
Tim Hunter-Reid
BTEC Acting Teacher, Vocational Guidance Coordinator
Daniel Kedge
BTEC Acting and Musical Theatre Teacher, BTEC Devising & Physical Theatre Coordinator, Teaching & Learning Coordinator

Dance

Natalie Bareham
Director of Performing Arts & Head of Dance
Jamie Harris
Deputy Head of Dance
Ellen Elphick
Ballet Teacher
Alicia Frost
Contemporary Dance Teacher
Tara Piontecki
Dance Teacher
Maria Rowland
Ballet Teacher
Chris Reynolds
Dance Teacher
Lauren Templeton
Dance Teacher

Drama

Russell Clark
Head of Drama
Mara Leah
Head of KS3, Drama Teacher
Matthew Landers
Drama and Film Studies Teacher
Rosemary Thomas
Deputy Head of Drama

English

Richard Brunel
Head of English
Leigh Brennan
Deputy Head of English
Ray Franz
English Teacher, Digital Learning Co-Ordinator
Lauren Thurley
English Teacher, EDI Coordinator

Film Studies

William Reiss
Head of Film Studies
Darien Charles
Film Studies Teacher, EDI Coordinator

Humanities

Simmone Brown
Head of KS4 & Geography
Charles Payne
Head of History

Learning Support

Georgina Kent
Day School SENDCO, Deputy DSL
Warren Turner
Sixth Form SENDCO

Maths

Thamir Elzubaidi
Head of Maths
Tristan Bradley
Maths Teacher
Sheena Desai
Maths Teacher
Jack McGuiness
Maths/Science Teacher
Jacobijn Scorer
Maths Teacher

MFL

Alex Gordon
Head of Modern Foreign Languages, Citizenship & PSHEE Coordinator, Politics Teacher

Music

Amy Whiterod
Deputy Director of Sixth Form, Music Teacher
Lauren Ronan
Head of Music

Science

Quinton Van Rooyen
Head of Science
Claire Parker-Wood
Acting Head & Science Teacher

Visual Arts

Charlotte Swingler
Head of Visual Arts
Greg Beavis
Head of Photography, Art Teacher
Georgia Simmonds
Visual Arts Teacher